Czy biblioteka musi kojarzyć się tylko z budynkiem, regałami pełnymi książek, miłą i uśmiechniętą bibliotekarką zza lady? 🙂 Niekoniecznie!

„Jeśli masz ogród i bibliotekę, masz wszystko, czego potrzebujesz” – autorem tych niewątpliwie mądrych słów był Cyceron. Słowa te, mimo upływu ponad 2000 lat, zupełnie nie straciły na aktualności. Wierzymy, że nasz ogród społecznościowy i zielnik osiedlowy staną się areną wielu działań nie związanych ściśle z ogrodnictwem, ale że stanie się przestrzenią do organizowania wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, warsztatów, pikników, spotkań integracyjnych czy koncertów. Projekt ma na celu uświadomienie mieszkańcom Bielan potrzebę życia w zgodzie z ekologią, zmiany otoczenia w czyste i zielone. Stworzenia ekologicznej wspólnoty, a także aktywizację młodych pokoleń, by upowszechnić tryb życia zgodny z naturą. Planujemy stworzyć przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie, która będzie dla wszystkich. Udział mieszkańców w tworzeniu ogrodu w ogromnej mierze decyduje o duchu takiego miejsca. Działają wedle potrzeb lokalnego środowiska i własnych upodobań, w pół drogi między pracą a zabawą, współtworzą miejsca o nieformalnym, przyjaznym charakterze. Przyjaznym nie tylko dla człowieka. W wielu ogrodach społecznościowych panują znakomite warunki dla dzikiego życia: ptaków śpiewających, drobnych ssaków, roślin miododajnych, mikroskopijnych mieszkańców gleby.

Nasz projekt, z uwagi na jego umiejscowienie, pośród wielu terenów zielonych, skupi się na wsparciu pszczół w ekosystemie. Projekt spopularyzuje wiedzę na temat roli pszczół w środowisku przyrodniczym, szczególnie wśród najmłodszych poprzez warsztaty i spotkania edukacyjne. Spowoduje poszerzenie wiedzy dzieci dotyczącej życia pszczół, ich cyklu rozwojowego, zwyczajów, miejsca zamieszkania, i szczególnej roli, jaką pełnią w przyrodzie oraz w życiu człowieka.

W ramach projektu, oprócz założenia ogrodu społecznościowego i zielnika oraz spotkań poświęconych roli pszczół w ekosystemie, odbędą się spotkania w plenerze o tematyce ekologicznej pt. „Ekodzieciaki”, np. o jeżach, o ptakach, o roli wody w ekosystemie, o zwierzętach mieszkających na Bielanach, itd. Do organizacji spotkań wykorzystamy nasz rower cargo, dzięki któremu w miłym otoczeniu przyrody porozmawiamy o ekologii, pogramy w gry i wykonamy proste prace plastyczne. Podczas jednego z takich spotkań powstaną karmniki dla ptaków, które powiesimy na drzewach w różnych miejscach na Bielanach. Stworzymy mapę miejsc, w których się znajdą i tabliczki informacyjne, jak właściwie dokarmiać ptaki.

Chcąc pokazać, że recykling to nie tylko właściwe sortowanie śmieci, planujemy organizację warsztatów rękodzielniczych dla młodzieży i dorosłych, podczas których uczestnicy wykonają w pełni naturalne kosmetyki czy przedmioty codziennego użytku przy wykorzystaniu materiałów pochodzących właśnie z recyklingu.

Zapraszamy do udziału w projekcie!

Autorką i koordynatorką projektu „Bądź EKO z biblioteką” jest Aleksandra Wiśniewska.
Projekt jest realizowany w ramach otrzymanego dofinansowania z Funduszu Edukacji Ekologicznej m.st. Warszawy.